Publikováno

Dětská židle – Jak ji vybrat a kde koupit

Dětská rostoucí židle ActiKid

Proč až dnes je aktuální dětská židle, když jsme ji v minulosti nepotřebovali?

Děti rostou každým dnem a tím přidělávají vrásky na čele nejednomu rodiči, který nestačí kupovat nové velikosti oblečení a bot. Kromě oblečení zde však bývají také další problémy spojené s jejich růstem. Může se jednat například o židle, které děti používají při sezení u stolu. Kde jsou ty časy, kdy se dětem dávaly pod zadek tlusté knihy, aby dosáhly na stůl, neboť byly příliš velké na vysoké dětské židličky, ale přitom příliš malé na normální židle.

Pro rostoucí dítě je velmi důležité, aby si při sedění neničilo páteř, k čemuž může docházet hrbením se, způsobeného příliš vysokou polohou vzhledem ke stolu. Potřebuje však také dobrou oporu zad, které si může pohodlně při dlouhodobém sezení opřít o správně tvarovanou opěrku.

S postupem času se na trh dostalo velké množství různých druhů dětských židlí, které můžeme využít v mnoha případech, ať již jako jídelní židli k jídelnímu stolu nebo také jako dětskou kancelářskou židli, kterou může mít dítě ve svém dětském pokoji. Kromě klasických dětských židlí se však můžeme setkat také s různými alternativami, jimiž jsou například dětské rostoucí židle. Ty můžeme v průběhu růstu přizpůsobovat potřebám a velikosti dítěte. Pojďme si nejprve ve zkratce vysvětlit, jak vybírat vhodnou dětskou židli a co všechno by měla splňovat.

Zde naleznete více než 300 druhů dětských židlí

PŘEJÍT DO OBCHODU

Dětská židle – Správná výška sezení

Jedním z nejdůležitějších aspektů při výběru vhodné dětské židle je bezesporu výška sezení dítěte na židli. Ta by měla splňovat jedno základní pravidlo, tedy, že by dítě mělo být schopno při práci svírat svými lokty s deskou pracovního stolu úhel o velikosti 90°. V případě, že má židle opěrky, jak tomu bývá například u dětských kancelářských židlí, měla by horní hrana opěrky být přibližně ve stejné výšce, jako je deska psacího stolu.

Video – nastavení výšky dětské židle

Dětská židle – Nastavení zádové opěrky

Ještě chvíli zůstaneme u dětských kancelářských židlích, u nichž mnohdy můžeme nastavovat polohu zádové opěrky, která by měla zvýšit pohodlí při dlouhodobém sezení u psacího stolu, jemuž se děti ve školním věku rozhodně nevyhnou. V tomto případě bychom měli dbát na to, aby dítě při sezení nemuselo sedět v mírném předklonu, ale ani záklonu. Toho můžeme u dražších typů kancelářských židlí docílit nastavením sklonu sedáku.

Materiál a zpracování židle

V tomto případě se podíváme blíže na všechny typy židlí, neboť jak již tomu bývá, všechno má své klady a zápory, kterým se nevyhneme ani v případě dětských židlí. Vzhledem k mnoha druhům a využití židlí je zde také mnoho aspektů, dle kterých můžeme židli vybírat.

Hledáte dětská křesílka? Několik desítek druhů najdete zde

Dětské dřevěné židle

Základem všech židlí je již po staletí dřevo. Dřevěné židle byly v posledních letech poněkud upozaďovány, protože nejsou tak pohodlné a moderní, jako je tomu u točících se židlí, které nám můžou dovolovat širokou škálu pohybu a snadnou manipulaci se židlí. Dětské dřevěné židle však jsou většinou velmi kvalitní a můžou nám zaručit dlouhodobou funkčnost. Dřevěné židle můžeme na trhu naleznout v mnoha různých barevných variantách a tvarových provedení.

Dětská jídelní židle LA BERNKOP Sandra
Dětská židle jídelní LA BERNKOP Sandra

Ať již se má jednat o dětské jídelní židle nebo židle k psacímu stolu, vybírat můžeme také z mnoha druhů dřeva. V posledních letech se nejčastěji můžeme setkat s dubovým a bukovým dřevem, jehož je v našich končinách dostatek. Takto vyrobená dětská židle je také velmi ekologická, neboť je vyrobena z obnovitelného materiálu, který na rozdíl od plastů neznečisťuje životní prostředí. Dřevěné židle mimo jiné mají také dobou nosnost, tak že na nich můžou sedět větší i menší děti.

Video dTest – Testování dětských židlí

Na rozdíl od točících kancelářských dětských židlí můžeme dřevěné židle využít pro všechny účely. Při bližším průzkumu trhu můžeme naleznout vysoké dřevěné židle, které se hodí zejména do kuchyně. Tyto kuchyňské židle jsou většinou vyráběny v klasické hnědé barvě, avšak zakoupit se dají také židle v barvě bílé. Vlastníme-li kuchyni, ve které máme dřevěnou podlahu a nejlépe také nábytek s hnědým lakem, popřípadě rovnou dřevostavbu, můžou být tyto židle také příjemným designovým doplňkem.

Poslední dobou také můžeme narazit na dětské rostoucí židle, které můžeme využít ke všem účelům, tak že se hodí jako kuchyňské židle, ale také jako židle kancelářské pro práci u psacího stolu. Hlavní výhodou těchto dětských rostoucích židlí je velmi snadná manipulace, tak že je můžeme zvětšit nebo zmenšit již za pět minut.

Na delší odpočinek jsou vhodné dětské pohovky a zde najdete přes 30 druhů.

Dětská pohovka Fotbal
Dětská pohovka Fotbal

Další výhodu dětských rostoucích židlí je jejich velké velikostní rozpětí, tak že je můžou používat děti od jednoho roku až po téměř deset let. Většina těchto židlí disponuje nosností až 100 kilogramů, tak že mnohdy bez problémů unesou i dospělého člověka. Tyto rostoucí dětské židle však nemusí plnit pouze základní funkci židle. Využít ji můžou děti také jako schůdky, díky kterým mohou dosáhnout do vyšších polic nebo míst v pokoji.

Díky tomu si tento druh židlí v poslední době oblíbilo velké množství rodičů, protože ji jejich děti můžou využívat mnoho let, čímž odpadá potřeba častého kupování nových židlí podle toho, jak dítě rostě. Pokud se rozhodnete, že již židli využívat nechcete nebo pokud ji chcete někam přestěhovat, můžete ocenit další nespornou výhodu, a to velmi malou prostorovou náročnost, kterou židle po rozložení disponuje, neboť již můžeme rozložit na mnoho malých kusů.

PŘEJÍT DO OBCHODU

Nově se navracejícím druhem židlí jsou také dřevěné točící židle, které na trh přišly již před téměř padesáti lety, avšak s postupem nových trendů byly nahrazeny. Nyní se však opět dostávají zpátky na trh a získávají si své nové zastánce, kteří si je také oblíbili, ať již pro svou jednoduchost, ale také pro poměrně pohodlné sezení, srovnatelné s dnešními moderními plastovými židlemi. Tyto židle také můžou být velmi zajímavým designovým doplňkem, který můžete ocenit, máte-li rádi retrodesign.

Pro děti jsou tyto židle také vhodné díky své pevnosti, která zaručuje dlouhodobou životnost. Pevná zádová opěrka tvoří velmi dobrou oporu zad, čímž nehrozí nechtěné hrbení se a ničení bederních a hrudních obratlů.

Plastové dětské židle

Dětská rostoucí židle ActiKid
Dětská židle rostoucí ActiKid

Pokud se rozhodneme, že dřevěné židle jsou příliš těžké a obtížně se s nimi manipuluje, můžeme se poohlédnout po židlích plastových. V tomto případě se tedy většinou jedná o dětské točící se židle, které jsou postaveny na kolečkách, díky nimž je velmi snadné se židlí manipulovat. Tyto židle také můžeme naleznout v mnoha materiálových a barevných provedeních.

TIP: Rostoucí dětské židle FUXO

Velká možnost výběru u těchto židlí může být také do jité míry negativním prvkem, neboť jsou k dostání židle různých druhů, ale také různých cenových relací, což mnohdy bývá velmi častým faktorem, který rodiče svádí k nákupu levných a nekvalitních dětských kancelářských židlí, které mohou být nevhodné pro dlouhodobé sedění u psacího stolu.

Nově se na trhu objevují například velmi jednoduché židle, mající tenkou a prodyšnou zadní opěrku zad. Tyto židle bývají mnohdy kvalitní a díky jednoduchému zpracování také levné. Většinou však poskytují dostatečné pohodlí, srovnatelné s drahými a robustními židlemi.

Rostoucí dětská židle KULIK system Kids
Rostoucí dětská židle KULIK system Kids

Naproti tomu se také můžeme setkat s velkými koženými židlemi, které na první pohled vypadají velmi pohodlně a kvalitně. Avšak právě tato přehnaná pohodlnost může být dosti negativním prvkem, který může našemu dítěti uškodit. Tyto židle většinou disponují silnou vrstvou polstrování, do které se dítě snadno zboří, čímž může jenom těžko dodržovat základy správného a zdravého sedění u psacího stolu. Pozornost tedy věnujte také zdravotním dětským židlím.

Proto je vhodné při výběru dětských kancelářských židlí dbát zvýšené pozornosti na styl a způsob zpracování dané židle, neboť jak tomu již bývá, méně může být více. Dítě by mělo mít dobrou a pevnou oporu zad, případně také loktů, které si může při dlouhou práci u stolu opřít spolu se zády, tak že může sedět narovnané a cítit se pohodlně.

PŘEJÍT DO OBCHODU


Notice: compact(): Undefined variable: limits in /var/www/clients/client0/web15/web/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 853

Notice: compact(): Undefined variable: groupby in /var/www/clients/client0/web15/web/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 853
Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *